Jak długo można stosować soczewki kontaktowe?

Soczewki to doskonała alternatywa dla okularów. Wiedzą o tym osoby, które posiadają znaczną wadę wzroku i zmuszone są do stosowania okularów. Te nie zawsze bywają najwygodniejszym rozwiązaniem i często lekarze zalecają im soczewki kontaktowe na czas sportu, wysiłku fizycznego, czy też pracy, jeżeli taki jest jej charakter. Na rynku można znaleźć wiele różnych par soczewek kontaktowych – jednodniowych, tygodniowych, miesięcznych, a nawet takich, których nie zdejmuje się na noc.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Lekarze okuliści jednoznacznie potwierdzają, że ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem są zawsze soczewki jednodniowe. Pozwalają na zachowanie maksimum higieny, ponieważ wymienia się je po każdym użyciu. Oczywiście, jest to również propozycja najbardziej kosztowna. Zaletą tych soczewek jest ich cienkość – są praktycznie niewyczuwalne na oku.

Długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych

Większość osób stosujących soczewki nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinno się ich używać maksymalnie przez kilka godzin w ciągu doby. Oko musi bowiem oddychać i posiadać naturalne nawilżenie. Odradza się więc wybór soczewek miesięcznych lub z dłuższym terminem. Oczywiście, można zadbać o ich higienę i stosować odpowiednie płyny, jednak nawet najbardziej uwodnione soczewki kontaktowe mogą stanowić dla oka zbyt dużą barierę i z czasem zaczną powodować spory dyskomfort, a niekiedy nawet stan zapalny.

Dodaj komentarz